Böbrek taşı kırma yöntemi

            Böbrek taşı kırma yöntemiBöbrek taşı kırma yöntemi denildiğinde ilk akla gelen şok dalgaları ile taş kırmadır. Genellikle böbreğin içerisindeki 2 cm ye kadar olan taşlarda akla gelen ilk yöntemdir. İdrar kanalında bulunan taşlar için de seviye ve yerine bağlı olarak bu yöntem sıkılıkla kullanılmaktadır. Hamileler ve genç bayanlar dışında kalan kısım için böbrek taşı kırma yöntemi böbrek taşı tedavisinde akla gelen ilk yöntem olmaktadır.

Taşın büyüklüğü bulunduğu yer ve cinsine göre tedavi süresi değişmektedir. Çok sert yapılı taşlarda seans süresi normale göre uzayabilmektedir. Özellikle kalp suyu ve mono hidrat gibi yapılardaki taşlar için taş kırmanın başarı oranı düşmektedir. Genel olarak böbrekteki ve üst idrar sisteminde bulunan taşların %85’ini taş kırma yöntemi ile ameliyatsız olarak tedavi etmek mümkündür.

Taş kırma işleminin en büyük avantajı ameliyatsız ve anestezi gerekmeksizin ayaktan uygulanabiliyor olmasıdır. Ancak çocuklarda hastanın sabit durmasını sağlamak için anestezi yapılmaktadır. Normal şartlarda hastanın daha az ağrı duyması için damardan yapılacak ağrı kesiciler ile hastanın daha rahat seansı tamamlaması mümkündür. Hastanın durumuna göre doktor kanaati tedavide önemli bir noktadır.

Genel anlamda seanslar 30 ila 45 dakika arasında değişmektedir. Taşın büyüklüğüne ve taş kırma işlemine gösterdiği dirence göre seans sayısı artabilmektedir. Taş kırma tedavisinden önce muhakkak ilaç tedavisi yapılmalıdır. İlaçların böbrek taşı konusunda gösterdiği etkiler herkes tarafından kabul edilmektedir.