Böbrek taşı türleri ve çeşitleri

Her insanın karşılaşabileceği hastalıklardan birisi de böbrek taşı hastalığıdır. Genellikle ailesel hastalıklardan biri olmasına rağmen vücuttaki bazı enzimlerin eksikliği veya beslenmeye bağlı olarak böbrek taşı oluşumu da mümkündür. İdrardaki ufak kristallerin birleşmesi ile oluşan böbrek taşları bazen şiddetli ağrı ile kendini gösterirken bazen de sinsice oluşur ve böbreğe zarar verebilir. Böbrek taşlarının oluşumunu en aza indirebilmek ve tedavisini kolaylaştırmak için böbrek taşı türleri ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bunların oluşumunun nedenlerini bilmek korunmayı kolaylaştıracaktır.

Böbrek taşı türleri ve çeşitleri;  Kalsiyum oksalat taşları Ürik asit taşları Enfeksiyon taşları sistin taşları ve bazen de ilaçlara bağlı oluşan taşlardır.  Kalsiyum oksalat taşları en sık görülen taşlar olup vücuttaki fazla kalsiyumun atılamaması nedeni ile ortaya çıkar. Ürik asit taşları daha çok erkeklerde görülen aşırı et ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile ortaya çıkan taşlardır.

Enfeksiyon taşları daha çok kadınlarda görülmekte olup en büyük nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Diğer nedeni olarak vücuttaki amonyak ve magnezyumun kristalleşmesini gösterebiliriz. Sistin taşları enzim eksikliklerine bağlıdır ve en sert taşlardır. İlaçlara bağlı oluşan taşları da diğer bir taş çeşidi olarak sayabiliriz.

Bütün böbrek taşı türleri ve çeşitlerinin ilaçlarla tedavisinin veya düşürülmesinin mümkün olmasının yanında halk arasında yaygınca kullanılan bazı doğal ürünler yardımı ile de küçültülmesi düşürülmesi mümkün olmaktadır.