Bebeklerde demir eksikliği

Bebeklerde demir eksikliğiDemir eksikliğinden dolayı oluşan kansızlık hali en çokta erken yaşta bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde demir eksikliği en çok yanlış beslenme anne sütünden ek gıda dönemine geçiş süresinde dengeli olarak beslenememekten veya anne sütünden yeteri miktarda demir emilimleri alınamadığından meydana gelmektedir.

Erken dönede inek sütüne geçiş de demir eksikliğinin yaşanmasında büyük rol oynar. Bebeklerde demir eksikliği çocukların enfeksiyona karşı daha fazla hassa olmasına da zemin hazırlar. Özelliklede 9 ila 24 ay arası bebeklerde demir eksikliği problemi yaşanmaktadır. Demir eksikliği zamanla oluşan ve ilerleyen evrelerinde çeşitli sağlık problemleri meydana getiren bir rahatsızlıktır.

Erken doğan bebeklerde 1 yaşından önce inek sütü kullanan bebeklerde ek gıda döneminde dengeli beslenememe durumunda ve aşırı süt tüketiminden kaynaklanan nedenlerden demir eksikliği süreci yaşanmaktadır. Bebeklerde demir eksikliğinin en belirgin özellikleri büyümede yavaşlama soluk ten rengi kâğıt ve benzeri şeyleri yeme isteği çabuk yorulma davranış bozuklukları iştahsızlık gibi birçok belirtisi mevcuttur. Bu dönemde en iyi tedavi bebeğinizin demir ihtiyacını karşılayacak ve de demir depolarını dolduracak çeşitlilikte demir yönden zengin yiyecekler verilmesi gerekmektedir.

C vitamini demir açısından zengin bir vitamindir. Yiyecek ve içeceklerden elde edilemeyen ve eksik kalan demir eksikliğini uzman doktorlar gözetiminde bebeğinizin yaş ve ağırlığına uygun ölçüde damla ve ilaçlarla giderebilirsiniz. Demir eksikliğinde ilaç kullanımı etkili sonuçlar oluşturmaktadır.