Demir eksikliği için gerekli besinler

302364Demir eksikliği kana kırmızı rengini veren hemoglobinin pigmentin yapısında yeterli seviyede demir bulunmamasından dolayı ortaya çıkar. Bunun sonucunda da hemoglobin pigmenti kana kırmızı rengini veremez ve oksijen karbondioksit gibi solunum gazlarını taşımakta zorlanır. Anemi yani demir eksikliği olan kişilerde de soluk renklilik ve yorgun görünüm göze çarpar. Demir miktarının yeterli seviyede tutabilmek için demir bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.

Demir eksikliği için gerekli besinlerden en önemlileri protein ağırlıklı gıdalardır. Proteinli besinler süt yumurta et ve et ürünleridir. Bunların dışında pekmez soya fasulyesi kuru meyveler kuru erik kuru kayısı kuru incir maydanoz yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Ayrıca pekmez tahin keçiboynuzu tüketimi de önemlidir. Anemi hastalığı bulunan kişilerde demir takviyesi alımı mutlaka gereklidir.

Demir takviyesi için oral tabletler vardır ve bağırsaklarda demirin emilimini hızlandırır bu da demir eksikliğinin gözlenmesini engeller. Bu tabletlerle birlikte günlük olarak portakal mandalina gibi C vitamini içeren meyvelerin de tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü C vitamini içeren meyveler demir eksikliği için gerekli besinlerden en önemlileridir.

Demir eksikliği tedavisinde mutlak beslenmeye dikkat edilmelidir. Yoksa tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. En önemlisi de kalp yeterli oksijen miktarını karşılayamadığından dolayı atış sayısını hızlandırır ve kalp büyümesine yol açar. Bu nedenle unutmayalım ki sağlık önemlidir ve demir eksikliği varsa mutlaka doktora gidilmeli tedavi edilmeli ve evde de demir eksikliği için gerekli besinlerden tüketmeye özen göstermeliyiz.