Demir Eksikliği İlaçları

demir-eksikligi-anemisiDemir eksikliği; Kötü beslenme kan kaybı besinler yolu ile alınan demirin yeterince emilememesi gibi nedenlerle vücuttaki demir oranının azalmasıdır.  Kanın alyuvar üretebilmesi için demire ihtiyaç vardır. Yeterli demir alınamadığı durumlarda vücutta depolanan demir kullanılmaya başlar ve zaman içinde demir deposunun boşalması ile demir eksikliği oluşur. Çok sık görülen bir hastalık olmakla birlikte oldukça kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Demir eksikliği doktor kontrolünde alınacak demir eksikliği ilaçları yardımı ile kolayca tedavi edilebilir. Bu tedavi aşamasında demir eksikliğinin nedenlerinin tespiti önemlidir. Bu nedenlerin ortaya konması sonucunda bir takım eksiklikler doğal besinler yolu ile tamamlanabilir. Demir açısından zengin besinlerin tüketimi ile demir eksikliği giderilebilir. Bu tür besinler ile birlikte C vitamini açısından zengin besinlerde tüketilmelidir. Çünkü C vitamini demirin vücut tarafından emilimini kolaylaştırır.

Genellikle yetişkinler için tablet ve solüsyon  şeklinde olan demir eksikliği ilaçları çocuklar için damla şeklindedir. Daha ileri durumlarda ve demir eksikliğinin hızlı bir şekilde giderilmesi ve boşalan demir depolarının tamamlanması amacı ile demir iğneleri de mevcuttur.

Demir eksikliğinin giderilmesi doktor kontrolünde ve doktorun önereceği ilaç dozlarına dikkat edilerek yapılması gerekir. Çünkü vücutta oluşacak fazla demirin vücuda zarar vereceği unutulmamalıdır. Doğru ilaçların kullanılması nedenlerinin tespiti ve uygun beslenme şekli ile bu sık görülen hastalığın tedavisi de o derece kolaydır.