Kabızken ne yemeliyiz

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha az hareket eder olduk. Artık birçok çalışan masa başı çalıştığından dolayı hareketsiz yaşam kaçınılmazdır. Bunun sonucu olarak da temel problem hazımsızlık ve kabızlık problemleridir. Kabızlık temel olarak yeterli hareketin gerçekleşememesi sonucunda bağırsaktaki periyodik olarak gerçekleşen peristaltik hareketlerin gerçekleşememesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık geçici bir sorun olsa da kronik duruma dönüşebilmektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler kabızken ne yemeliyiz sorusuna cevap ararlar. Kabızlık için ilk yapılması gereken olabildiğince hareket etmek ve bol sıvı gıda tüketmeye özen göstermektedir. Aynı zamanda yüksek lif içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Yüksek lif içeren gıdalar bağırsak kaslarını çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Bunların yanında bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz.

Kabızlık temel olarak giderilebilir bir sorun olsa da uzun süre devam etmesi durumunda kronik bir hal alabilir. Bu durumda doktorlar tarafından medikal ilaçların alınması önerilebilir. Piyasada kabızlık şikâyetini ortadan kaldıran birçok medikal ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar uzun seneler süren araştırma-geliştirme çalışmalarından sonra onay almış ilaçlardır. Bu ilaçların kabızlık sorunu yaşayan kişilerde olumlu sonuçlandığı ve kabızlık sorununu çözdüğü yapılan çalışmalarca desteklenmiştir.

Kabızlık temel olarak giderilebilir bir sorundur. Ancak uzun süre devam etmesi ve tedavi edilememesi durumunda vücut metabolizmasının bozulmasına ve aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Sürekli yaşadığınız kabız problemini devam ediyorsa lifli gıdalar tüketmeye ve bol sıvı almaya dikkat edin.