Diyabet ilaçlarının etkileri

Şeker hastalığının belirtileriŞeker hastalığı karbonhidrat yağ ve protein metabolizmasının bozukluğu ile ileri gelen ve şişmanlık derecesine kadar ilerleten kronik bir hastalıktır. Birçok tedavi şekli geliştirilmiş ve buna uygun diyetler ve egzersizle geliştirilmiştir. Sonuç alınamayan hastalarda ilaçla tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar öncelikli olarak en düşük dozlarda kullanılmaya başlanılır ve bu doz en maksimum seviyeye çıkabilecek şekilde hastaya göre ayarlanır. Yapılan araştırmalarda ilaç kullanan hastaların % 20’ de ilaç kullanmalarına rağmen kan şekerinin düzensiz olduğu saptanmıştır. Bunun en büyük nedenleri arasında düzensiz ve dengesiz ilaç kullanımı stres veya farklı alt faktörler bulunmaktadır.

Her hasta farklı metabolizmaya sahip olduğundan ilaç ve tedavi şeklide ona göre farklılık göstermektedir. Diyabet ilaçlarının etkilerinin arasında en başta kan şekerini düzenlemesi gelmektedir.  Alınan bu ilaçlar kandaki şeker oranını düşmesine yardımcı olur. Diyabet ilaçlarının etkisini tam olarak almak için ilaçların düzenli ve doktor tarafından belirtildiği düzeyde alınması oldukça önemli ve hastalığın ilerlememesi açısından oldukça önemlidir.

Diyabet ilaçları kanda bulunan insülin hormon etkisini artırır. Vücutta insülin salgısını artırır ve düzene sokmaya yardımcı olurlar. Diyabet ilaçları yetersiz insülin salgılanmasında hücrelere şeker girişini arttırır. Karaciğerde şeker yapımını ve bağırsaklardaki şeker emilimini azaltırlar. Bu etkiler sonucunda iştah metabolizması da daha da azalır. Yemek sonrası oluşan ani kan şekeri yükselmesinin de önüne geçilir.