Papatyanın Faydaları

Dünyada Güneydoğu Avrupa, Kuzeybatı Asya, Kuzey ve Doğu Afrika’da, Kuzey Asya ve Hindistan’da yetişen papatya, Türkiye’de tüm bölgelerde yetişir. Yol kenarlarında ve boş tarlalarda yetişen bitki, bileşikgiller familyasındandır. Nisan ve eylül aylarında çiçek açan, 25 santimetreye kadar uzayabilen papatya, bir yıllık otsu bir bitkidir.

Yaprakları ince parçalı olup, sapsızdır. Çiçeğinin orta kısmı sarıdır. Kenarlarında 12-20 tane dil biçiminde beyaz renkli çiçek vardır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur. Bu bitki Hippokrates, Galenos, Dioskurides tarafından da kullanılmıştır. Papatya çiçekleri, haziran ayında tamamen açılmadan toplanıp, kurutulur. Nemsiz yerde saklanır.

Önerilen Hastalıklar: Ateşi düşürür. Ağrıları giderir, spazm çözer. Terletir, sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz, bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir. Saçtan sarartmak için de kullanılır. Papatya yağı spazm giderir. Mikropları öldürür, sinirleri yatıştırır. Papatya çayıyla gargara yapılması boğaz ağrılarına karşı yararlıdır. Vücuttaki zehirleri dışarı atar, İştah açar, hazmı kolaylaştırır, mideye iyi gelir, kabızlığı giderir. Soğuk algınlıklarını geçirmede birebirdir. Menopoza iyi gelir.

Kalp rahatsızlıklarında 20 gr harnup parçalanır. 2 bardak suda 10 dk kaynatılır, indirdikten sonra içerisine 4 gr papatya ve 4 gr kekik konur, 10 dk bekletilip süzülür. Sabah aç karna, akşam yemekten önce bir bardak içilir. Kalp damarlarını açmak, enfaktrüsü gidermek için 20 gr papatya, 40 gr oğulotu, 20 gr karabaş otu, 20 gr ısırgan 5 kg suda bir saatde, ateş düşürücü, soğuk algınlığında, terletici, bağırsak gazlarını giderir, idrarı artırır, bel ağrılarında faydalıdır. Cinsi gücü artırır, iştahı açar, ishali keser, sarılıkta faydalıdır. Böbrek taşlarını eritir.

Kullanım Şekli ve Dozu:Kurutulmuş papatyalar çay olarak demlenerek sabah akşam birer bardak içilir. Saman nezlesinde bir yemek kaşığı dolusu papatya 1 litre sıcak suyla haşlanır ve bir havlunun altında papatya buharı solunur. Bu tedavinin başarılı olabilmesi için, buhar solunumunun ardından evden dışarı çıkılmamalıdır.

 

Kumları döker, namaz bozanı ve solucanı düşürür. Sarayı iyileştirir, karında su toplanmasında karaciğer ve dalak şişliğinde faydalıdır. Damar sertliği, romatizma, göz yorgunluğu ve nezlede kullanılır.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur fakat Compositae familyasının bir üyesi olan papatyanın aynı familyanın diğer üyelerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmaması gerekmektedir.

Faydaları: Sinir sistemini uyarır. Kusturucudur. Romatizmal ağrıları dindirir. Yaraları iyileştirici özelliği vardır. Uyarıcı etkisi vardır.

Ağrı gidericidir. Terletir. Sinirleri yatıştırır. Uyarıcı etkisi vardır. Bağırsak gazlarını söker. Vücuda dinçlik verir. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını tedavi eder. Bel ve baş ağrılarını geçirir, idrar çoğaltıcı özelliği vardır. Basura iyi gelir. Mikrop öldürücüdür. Boyama maddesi olarak da kullanılır.


Benzer yazılar